TV Bratislava 18:00
9/6/2016
Eva Sládková, moderátorka: „Liečba rakoviny, ale aj vychytávky, ktoré nám uľahčia a spríjemnia život. Toto všetko nám poskytne len veda. Na Slovensku má, zdá sa, sľubnú budúcnosť.“
Miroslav Mihalík, redaktor: „Pán inžinier, v prvom rade krásny deň želáme vám, želáme týmto šikovným deťom. Vy sa stále usmievate, asi máte radosť, že projekt Veda má budúcnosť sa takto uchytil v Bratislave a vôbec na Slovensku.“
Vladimír Fúzik, šéf obchodného oddelenia Bayer pre ČR a SR: „Samozrejme, dnes ten dôvod na úsmev naozaj mám, pretože som mal možnosť stretnúť šikovných mladých ľudí, ktorí ma presvedčili o svojom talente, ktorí ma presvedčili o svojom nadšení, o svojom zanietení.“
Miroslav Mihalík: „Slečna, tak nielen tvojou prednáškou, ale aj ostatných troch kolegov, teba sme si vybrali preto, lebo ty si bola taká hovorkyňa, téma bola éterické oleje, taký trošku návrat k prírode?“
Bianca Kukučková, SOŠ chemická, Vlčie hrdlo: „Určite áno, ja si myslím, že všetko prírodné je dobré a nám bližšie, takže určite nám to bude pomáhať viac ako nejaké chemické látky. Keďže sme z chemickej, tak chemické látky majú dôsledky a myslím, že príroda je omnoho bližšia k ľuďom, takže práve preto, príroda naspäť k ľuďom, aby išla.“
Mário Tran, Gymnázium Alberta Einsteina: „Tak náš projekt bol najmä o tom zvuku, prenose tých dát zvuku a vlastne našim cieľom bolo prenos zvuku, aby mal takú najnižšiu frekvenciu, aby to išlo ako rádiové vlny. Lenže nevýhoda toho projektu bolo to, že musí to mať nejaké prenášače, musí sa to o niečo držať ako napríklad voda, vzduch alebo železo, čiže sa to nedá využívať vo vesmíre, lebo tam nie je nič, alebo vákuum, nie je tam vzduch.“
Miroslav Mihalík: „Ty si spomínal, že vo vesmíre sa to nedá využiť, ale dá sa to napríklad využiť v triede počas vyučovania na posielanie ťahákov?“
Mário Tran: „Áno, dá sa to. Len chceme urobiť tú najnižšiu frekvenciu, aby to pani profesorka nepočula.“
Miroslav Mihalík: „No to, keby ste si dali patentovať, tak si myslím, že mali by ste vyhraté po všetkých školách na Slovensku, nielen na Slovensku, ale na celom svete.“
Mário Tran: „Tak hneď pôjdeme si to patentovať.“
Miroslav Mihalík: „Dievčatá, vy ste na tom pódiu vyzerali ako úspešná rocková kapela, no ale nielen hudbe sa venujeme, teraz je to o vede. O čom bol ten váš projekt, lebo bol v rámci životného prostredia.“
Simona Muráňová, Gymnázium Ladislava Sáru: „Náš projekt bol hlavne o popularizácii odpadov, aby sa ľudia viac dozvedeli o tom a tiež okolie rieky Moravy, lebo je to veľmi významné územie tak, aby si ľudia začali uvedomovať, že čo je to za územie a aby sa začali podľa toho aj správať .“
Miroslav Mihalík: „Keď tak chodíte v povodí rieky Moravy, správajú sa ľudia dobre k tomu životnému prostrediu, alebo k tej prírode, lebo už asi viem odpoveď k tomu?“
Katarína Poljaková, Gymnázium Ladislava Sáru: „No častokrát sme dosť sklamaní, že sa nesprávajú tak, ako by sa mali správať v štvrtom stupni ochrany. A preto se urobili aj viacero prieskumov, aby sme si aj potvrdili tú našu podmienku. A prieskumy tiež nedopadli najlepšie, preto sme sa rozhodli osadiť ešte tri smetné koše navyše, aby sme nejako tak viac upovedomili ľudí, že nie je to tak ďaleko, aby vyhodili odpad, ktorý by si inak mali zobrať domov.“
Miroslav Mihalík: „Ty si sa tak trošku vrátil do tých čias, do tých čias dobrodruhov inovátorov a predstavil si publiku cestovateľský balíček.“
Andrej Vidi, SZŠ Záhradnícka 44: „Tak nápad na tento projekt nám poskytla pani profesorka triedna, ktorej touto cestou chcem poďakovať a tento celý projekt vznikol na základe toho, že ona sama bola na dovolenke, postihli ju zdravotné problémy, tak sme chceli takou formou osvety pomôcť ľuďom na dovolenke, aby vedeli, čo v takých prípadoch robiť.“
Miroslav Mihalík: „Nepredstavuješ si to tak, že dáš si to patentovať? Bude ten cestovateľský balíček obsahovať tie isté veci a cestovky ho budú dávať každému do toho kufra?“
Andrej Vidi: „No, teraz ste mi poskytli veľmi dobrý nápad, porozmýšľam o tom určite.“
Miroslav Mihalík: „Pani profesorka, dnes to nebolo len o tých projektoch, ale o víťazoch, lebo víťazmi boli všetci a hlavne asi nielen bratislavská, ale aj slovenská veda.“
profesorka Daniela Ježová, Slovenská akadémia vied: „Čo bolo najkrajšie na tom dnešnom dopoludní, bolo to množstvo nadšenia, ktoré sme tu videli. Ak im to nadšenie vydrží, slovenská veda sa nemusí báť.“
Miroslav Mihalík: „Dominik a teraz sa trochu vrátime časom. Vo vede sa to dá. My sme na tomto mieste, takto pred rokom sme robili spolu rozhovor. Ty si mal vtedy veľmi zaujímavú prednášku o rakovine, stal si sa súčasťou tohto projektu Veda mábudúcnosť, ako sa ti zmenil život za ten rok?“
Dominik Juračka, víťaz Veda má budúcnosť 2015: „Nápad sme transformovali do praxe tak, že sme našu prácu o rakovine previedli do praxe až do takého hľadiska, že sme získali ocenenie za najlepší onkologický výskum na Slovensku v rámci študentov strednej školy, ktorý bol organizovaný pod záštitou Slovenskej akadémie vied od Ústavu experimentálnej onkológie, takže v podstate život sa mi zmenil úplne o 180 stupňov.“
Miroslav Mihalík: „Fanfáry veľké na záver, Katka naozaj gratulujeme tvojim spolužiakom, tvojej škole k prvému miestu. O tých éterických olejoch to bolo, aby sme pripomenuli divákom, ako naložíte s tou cenou.“
Katarína Bugyiová, SOŠ chemická, 1. miesto: „Tak vlastne v tom projekte by sme radi pokračovali a chceme zakúpiť aj nové éterické oleje, ktoré budeme ďalej testovať, aby sme ten projekt počúvali čím viac dopredu.“
Miroslav Mihalík: „To sa vám určite podarí a ja hlavne tebe a tvojím spolužiakom a všetkým, ktorí sa tu zúčastnili, želám krásne a voňavé leto.“
Katarína Bugyiová: „Ďakujeme veľmi pekne. Sme veľmi radi, že sme tu mohli byť v tom projekte, zúčastniť sa a teda vyhrať.“
Miroslav Mihalík: „A čo dodať milí mladí priatelia na záver? Snáď len to, že veda má určite na Slovensku budúcnosť. A to veľmi veľkú.“